میلگرد در سایر کشورها

این میلگردهایی که در این مقاله بررسی میکنیم در کشورهای اروپایی مرسوم به استفاده است.

ابتدا علت استفاده از میلگرد

از میلگردهای تقویت کننده فولادی برای بهبود مقاومت در بتن استفاده می شود ، زیرا بتن از نظر کشش بسیار ضعیف است ، اما از نظر فشاری قوی است.مقاومت فشاری بتن فوق العاده است. برای خرد شدن بتن نیروی باورنکردنی لازم است. با این حال ، بتن دارای مقاومت کششی نسبتاً ضعیفی است. برای خم شدن یا چرخاندن آن نیروی بسیار کمتری نسبت به خرد شدن بتن لازم است.

فقط از فلز فولاد به عنوان میلگرد استفاده می شود زیرا افزایش طول فولاد در دمای بالا (ضریب انبساط حرارتی) تقریباً برابر با بتن است.

طول و قطر میلگردهای متنوعی در دسترس است ، اما در جهان فقط شش نوع میلگرد متداول وجود دارد:

اروپایی (آلیاژ کربن ، منگنز ، سیلیکون و غیره).

میلگرد اروپایی پر هزینه است. میلگرد اروپایی که عمدتا از منگنز ساخته می شود ، نسبت به خم شدن کمترین مقدار را در بین میلگردها داراست. اگرچه کار با آن آسان است ، اما به طور کلی برای استفاده در مناطقی که زلزله را زیاد تجربه می کنند توصیه نمی شود.

 فولاد کربن یا استیل کربن یا میلگرد سیاه

میلگردی متداول در ساختمان است. میلگرد “سیاه” در هر نوع و مقیاس از پروژه به استثنای چند مورد استفاده می شود. بزرگترین نقطه ضعف میلگرد سیاه خوردگی آن است . هنگام خوردگی میلگرد ، ترک خوردگی و شکستن بتن اطراف آن منبسط می شود. در شرایطی که ممکن است میلگرد در معرض رطوبت یا اشباع آب قرار گیرد ، گزینه های بهتری نسبت به میلگرد سیاه وجود دارد. با این حال ، با توجه به نسبت مقاومت به کشش میلگرد سیاه بهترین میلگرد موجود است.

اپوکسی روکش شده

میلگرد روکش اپوکسی میلگرد سیاه با روکش اپوکسی است. استحکام یکسانی دارد اما در برابر خوردگی 70 تا 1700 برابر مقاومت بیشتری دارد. با این حال ، پوشش اپوکسی فوق العاده ظریف است. هرچه آسیب به پوشش بیشتر شود ، در برابر خوردگی مقاومت کمتری دارد.

گالوانیزه 

میلگرد گالوانیزه چهل برابر مقاوم تر از میلگرد سیاه در برابر خوردگی است ، اما آسیب رساندن به پوشش میلگرد گالوانیزه دشوارتر است نسبت به اپوکسی روکش شده. از این نظر ، ارزش آن بیشتر از میلگرد روکش اپوکسی است. با این حال ، حدود 40٪ گرانتر از میلگرد روکش اپوکسی است.

 پلیمر تقویت شده با الیاف شیشه (GFRP) ؛

GFRP ترکیبی است تقریباً شبیه فیبر کربن. در نتیجه ، هنگام استفاده از GFRP ، خم شدن زیاد مجاز نیست . با این حال ، خوردگی ندارد. از این نظر ، GFRP یک میلگرد تقویت کننده بتن بی نظیر است. در حالی که هزینه آن ده برابر میلگرد با روکش اپوکسی در هر پوند است ، اما بسیار سبک است ، بنابراین در هنگام محاسبات، این هزینه فقط در حدود دو برابر است.

 فولاد ضد زنگ

میلگرد فولاد ضد زنگ گرانترین میلگرد تقویت کننده موجود است ، حدود هشت برابر قیمت میلگرد روکش اپوکسی. همچنین بهترین میلگرد موجود برای اکثر پروژه ها است. با این حال ، استفاده از فولاد ضد زنگ در همه موارد به صرفه نیست .اما ، برای کسانی که دلیلی برای استفاده از آن دارند ، میلگرد فولاد ضد زنگ 1500 برابر در برابر خوردگی مقاوم تر از میلگرد سیاه است. در برابر آسیب نسبت به سایر انواع مقاوم در برابر خوردگی یا ضد خوردگی در برابر سایر میلگردها مقاومت بیشتری دارد و می تواند کاملا خم شود.

 انواع مختلف میلگرد هر یک از نقاط قوت و ضعف منحصر به فرد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *